Τρίτη 10 Αυγούστου 2010

O NOA στο πρωτάθλημα Κανόε-Καγιάκ

Ο Ν.Ο.Α συμμετείχε στο 14οΠανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανάπτυξης Κανόε-Καγιάκ σπρίντ 2010 που διεξήχθη στο Μεσολόγγι στις 7-8 Αυγούστου . Ο Όμιλός μας συμμετείχε με 17 αθλητές – τριες σε 15 αγωνίσματα . Όλοι οι αθλητές μας προκρίθηκαν στις τελικές σειρές των αγωνισμάτων που συμμετείχαν και οι 15 εξ αυτών κατετάγησαν στις τρεις πρώτες πανελλήνιες θέσεις των αγωνισμάτων τους και πήραν τα αντίστοιχα μετάλλια.

Διπλό Καγιάκ (Κ2- 500μ.) Κορασίδων Αρχαρίων: 2η θέση Τσιούτσιου Σοφία
Στην τελική πανελλήνια κατάταξη μεταλλίων, ο Ν.Ο.Α. με 4 χρυσά , 5 αργυρά & 2 χάλκινα μετάλλια κατετάγη 2ος μεταξύ 23 σωματείων που συμμετείχαν συνολικά με 234 αθλητές. Πρώτος κατετάγη ο Ιστιοπλοϊκός όμιλος Θεσ/νίκης, ο οποίος κατέκτησε 8 χρυσά μετάλλια σε ισάριθμα αγωνίσματα, στα οποία όμως συμμετείχαν ένα ή δύο πληρώματα. Τρίτος κατετάγη ο Ν.Ο.Βόλου με 4 χρυσά μετάλλια και 1 αργυρό. Στην γενική βαθμολογία ο Ν.Ο.Α. ήταν πρώτος και επιβραβεύτηκε από την Ε.Ο.Κ-Κ με 2 μονά σκάφη. Στο ίδιο πρωτάθλημα το 2009 ο όμιλος μας είχε καταλάβει την 11η θέση, ενώ φέτος βρεθήκαμε μπροστά από συλλόγους με ιστορική πορεία στο άθλημα Κανόε-Καγιάκ.
Θα θέλαμε να συγχαρούμε ιδιαίτερα για την προσπάθεια και τις επιτυχίες τους, όλους τους αθλητές -τριες μας και τον προπονητή τους, κ. Ντβούλιατ Σεργκέι. Επίσης ευχαριστούμε θερμά τους γονείς των παιδιών μας για την συμπαράσταση και την υποστήριξή τους.